Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Białowieski Park Narodowy

To należy zobaczyć 2009-08-12

Początkiem Białowieskiego Parku Narodowego było utworzenie w grudniu 1921 roku leśnictwa a następnie nadleśnictwa o nazwie “REZERWAT”. Obejmował on 4594 ha, z czego 1061 ha podlegało ochronie całkowitej. W roku 1932 przekształcono go w “Park Narodowy w Białowieży”, a w 1947 nazwano go “BPN”. Ponieważ stopień ochrony Rezerwatu był zgodny z przepisami ogólno światowych organizacji ochrony środowiska, to właśni data 1921 jest uważana, za datę powstania parku narodowego na ziemi białowieskiej. W 1977 UNESCO uznało ten park za jeden z czterech polskich rezerwatów bioswery, a w 1979, został wpisany na LISTĘ DZIEDZICTWA LUDZKOŚCI. BPN zajmuje obszar 5316 ha, na co składają się: ścisły rezerwat przyrody (4747,17 ha) wraz ze strefą ochronną (248 ha), Park Pałacowy (49 ha), Ośrodek Hodowli Żubrów.

Obszar Ochrony Ścisłej - to najcenniejszy obszar Parku położony w widłach rzek Hwoźnej i Narewki (4747 ha), gdzie przebieg procesów zachodzących w lesie nie jest regulowany lub modyfikowany przez człowieka. Obszar ten służy wielokierunkowym badaniom naukowym, wiele z nich, oparte o stałe powierzchnie badawcze jest kontynuowanych ponad 60 lat. Sąsiadująca z Parkiem Białowieża stała się ośrodkiem nauk przyrodniczych znanym w kraju i zagranicą. Turyści mogą zwiedzać Rezerwat Ścisły wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem, w grupach do 25 osób. Zwiedzanie odbywa się pieszo, choć można też uzyskać zgodę na przejazd pojazdami konnymi i rowerami. Bilety do nabycia w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym.

Flora parku liczy około 4 500 gatunków, w tym 728 gat. roślin naczyniowych, 277 gat. porostów i ponad 3 000 gat. grzybów. Spośród szczególnie rzadkich roślin Parku należy wyróżnić: pełnika europejskiego, kosaćca syberyjskiego, arnikę górską, turówkę wonną i fiołka bagiennego. Na obszarze parku występuje 40 zbiorowisk roślinnych, wśród których przeważają zbiorowiska leśne. Dominującymi wśród nich są różne postaci grąd ów; rzadszymi są łęgi i bory mieszane. Bardzo małe powierzchnie zajmują bory świeże i bagienne. Na szczególną uwagę zasługuje Obszar Ochrony Ścisłej, na terenie którego praktycznie od 1921 roku nie są wykonywane żadne prace leśne. Według danych inwentaryzacyjnych w 1991 roku przeciętny wiek drzewostanów na tym obszarze wynosił 126 lat (średni dla Polski to 54 lata). Wiele puszczańskich drzew ma imponujące rozmiary i wiek. Najwyższe świerki osiągają ponad 52 m wysokości. Najstarsze dęby liczą ponad 400 lat. Niektóre z nich stają się legendarne jak np. Dąb Jagiełły, który w wieku ok. 500 lat powalony został (w 1974 r.) przez wiatr.

Puszcza Białowieska jest środowiskiem życia dla olbrzymiej jak na naszą strefę klimatyczną liczby gatunków zwierząt. Poczynając od bezkręgowców: pierwotniaków, płazińców, obleńców, brzuchorzęsków, mięczaków, dżdżownic, niesporczaków, pająków, roztoczy, wijów, owadów i wielu innych, aż po kręgowce: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki - dotychczas stwierdzono w Puszczy obecność ponad 12 tysięcy gatunków zwierząt. W całej Polsce jest ich około 35-40 tysięcy. Szacuje się, że puszczańska fauna jest rozpoznana w około 50%, a więc rzeczywista liczba gatunków zamieszkujących ten masyw leśny może liczyć około 25 tysięcy.

O wartości i unikatowości Puszczy stanowi nie liczba a jakość występujących w niej gatunków zwierząt. Mało jest tu gatunków związanych ze środowiskami przekształconymi przez człowieka a bardzo dużo gatunków charakterystycznych dla lasów naturalnych. Charakterystyczne jest również to, że gatunki bardzo często występują w małych zagęszczeniach osobników, przy jednoczesnej bardzo wysokiej różnorodności na danym terenie.

Największym zwierzęciem BPN i całej Europy jest żubr. Przed 2000 lat zamieszkiwał on prawie całą Europę, za wyjątkiem Skandynawii. Wyróżniamy dwa podgatunki żubra: górski czyli kaukaski oraz nizinny czyli białowieski. Do początku XX wieku przetrwały one w naturalnych warunkach wyłącznie w Puszczy Białowieskiej i na Kaukazie. W 1919 roku na skutek działań wojennych i kłusowników żubry w Puszczy wymarły, a ich los w 1926 roku podzielił żubr z Kaukazu. W 1923 polscy uczeni założyli MIĘDZYNARODOWE TOWARZYSTWO OCHRONY ŻUBRA. Rok później stworzyli oni spis wszystkich żubrów, które pozostały w ogrodach zoologicznych. Ich liczba wyniosła 54 osobniki. Na skutek wielu działań na jesień 1929 do Puszczy Białowieskiej powraca żubr. Nie wypuszczono ich jednak na wolność z obawy na nieprzystosowanie się osobników żyjących od urodzenia w niewoli i kłusowników. II wojnę światową przetrwało 17 żubrów. Dalsze sukcesy w hodowli umożliwił w 1952 wypuszczenie pierwszych zwierząt na wolność. Pięć lat później naukowcy otrzymali namacalny dowód na przyjęcie się żubrów na terenia PNB, ponieważ doszło wówczas do pierwszych narodzin na wolności. Do zimy 1987 roku po polskiej częsci puszczy znajdowało się, że znajduje się 208 zwierząt tego gatunku, a szacunki na temat liczby żubrów u naszego wschodniego sąsiada mógł pozwalać sądzić, że w całej puszcy jest ich dwa razy tyle. Żubr ma różne wymiary. Jego waga waha sie od tony, do 700 kg. Wzrost wynosi około 185 cm, a długość 280 cm.
W ścisłym rezerwacie występują także takie gatunki, jak: jelenie, sarny, dziki, a czasami pojawiały się łosie. Z drapieżników stale żyją tu: wilki, rysie, lisy, z mniejszych zaś kuny leśne, gronostaje, tchórze, łasice, jenoty i borsuki. Nad wodami można spotkać wydrę lub bobry. Na skraju lasu można dostrzec zająca szaraka, a w jego głębi oraz na torfowiskach niskich nielicznie występuje zając bielak, gatunek chroniony. Przedstawicielami drobnych gryzoni są natomiast: wiewiórka, koszatka i popielica oraz rzadko – smużka. W warstwie runa żyją: nornica ruda, mysz wielkooka leśna, a na torfowiskach niskich także norniki – północny i zwyczajny. Z ssaków owadożernych najpospolitszymi są ryjówki – aksamitna i malutka. Z rzadszych gatunków ptaków na uwagę zasługują: żuraw, bocian czarny, jarząbek, orlik krzykliwy, kobuz, jastrzębie – krogulca i gołębiarza, 8 gatunków dzięciołów, w tym rzadkie – trójpalczsaty, sóweczka, kruka, orzechówka oraz muchówka – białoszyja i mała. Szczególnie bogatą grupą są bezkręgowce, a w szczególności owady.Pokrewne artykuły
Biebrzański Park Narodowy
Ciekawe miejsca
Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE 2014
Galindia, ślady przeszłosci Mazur
Mazurskie safari
Mazurski Park Krajobrazowy
MAZURY AIRSHOW 2010 w obiektywie
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Puszcza Augustowska
Puszcza Borecka
Puszcza Piska
Puszcza Romincka
SPOTKANIA TEATRALNE ZA KURTYNKĄ
Suwalski Park Krajobrazowy
Wieża widokowa w Gizycku
Wigierski Park Narodowy
Wasze komentarze [0]:
Musisz być zalogowany, żeby komentować.

Ciekawostki

2018-07-30
Fotki i filmy z drona

Twój obiekt z lotu ptaka na Interaktywnej Mapie Mazur... »

Czas reakcji do 24h

2019-01-05
POMOC ON'LINE

POMOC ON’LINE. Panel pomocy służy do kontaktu klientów firmy... »

Mazury

REKLAMA

2017-11-24
KURSY!!!

Na prawo jazdy, wózki jezdniowe, sternika motorowodnego, żeg... »

Sport

2017-10-18
49 MEDALI NA MISTRZOSTWACH POLSKI PÓŁNOCNEJ TAEKWONDO

W minioną sobotę 14.10.2017 w CSiR w Ostródzie , odbyły się... »

Sprzedam na Mazurach

2014-03-06
Dom na Mazurach sprzedam

W pięknej okolicy około 24 km od Giżycka znajdziecie Państwo... »

inni współcześni

2009-08-26
Lidia Sawczuk

"Maluję od zawsze. Dzięki sztuce świat postrzegam pełniej i... »

OFERTY LAST MINUTE

2016-12-15
Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra 2016/2017

Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz S... »

Popieramy

2013-05-11
Mówimy zdecydowanie STOP

Każdego roku przemysł futrzarski zabija na świecie około 50... »

ZAPŁAĆ ON'LINE

2015-08-23
OPLAĆ EMISJĘ TWOJEJ OFERTY

Prosto, wygodnie, bezpiecznie. Zapłać on'line... »

Mazurskie muzyczne korzenie

2013-04-23
ENEJ

Zespół ENEJ został założony w 2002 roku w Olsztynie przez br... »

WebTour poleca

2013-04-16
Własny Kąt

Sprzedaż, kupno, zamiana, pośrednictwo obiektów mieszkalnych... »

Relacje/Archiwum

2009-09-06
Jak każdego roku - doskonała zabawa

Jedni zawiedzeni, po trosze z własnej woli, inni z kolei dob... »

Miejsca widokowe

2009-08-29
Będziszewo

... »

Jeziora

2009-08-16
Jezioro Tałty

... »

To należy zobaczyć

2014-06-10
Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE 2014

zapraszamy także na ostatni przed wakacjami pokaz Dyskusyjn... »