Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Puszcza Augustowska

To należy zobaczyć 2009-08-16

dawna tundra


Ciągnąca się na północny wschód od krainy jezior mazurskich Puszcza Augustowska jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zajmuje 114 tys. ha, czyli niemal całą Równinę Augustowską, która stanowi południową część Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i porasta płaski, urozmaicony wydmami teren. Na sandrowych piaskach dominują sosny i świerki. Spora część puszczańskich drzew liczy ponad 120 lat. Przez ostępy wije się główna rzeka regionu -Czarna Hańcza. W lasach skrywają się liczne jeziora: od małych oczek wodnych do największego na Suwalszczyźnie jeziora Wigry. Ten przestronny akwen oraz włączone w system Kanału Augustowskiego jeziora: Necko, Rospuda, Białe, Studzieniczne są atrakcją dla kajakarzy i żeglarzy. Puszcza to również doskonałe miejsce do wędrówek pieszych i rowerowych. Największe centrum turystyczne znajduje się w Augustowie.


Bory sosnowe i sosnowo-świerkowe stanowią aż 80% drzewostanu. W południowej, podmokłej części spotyka się olsy złożone z olchy czarnej, osiki i jesionów. Oprócz pospolitych w innych częściach kraju saren, jeleni, lisów, dzików i zajęcy, puszczę zamieszkują: łoś, bóbr, ryś, kuna, tumak, głuszec, cietrzew, bocian czarny, czapla siwa i orzeł bielik. Puszczę Augustowską uznano za ostoję ptaków o randze europejskiej. Można w niej spotkać gatunki, które zadomowiły się 1000 lat p.n.e., m.in. biegusa zmiennego, krzyżodzioba, kwiczoła, nura czarnoszyjego, orła grubodziobego czy sowę błotną. W puszczy mieszka bardzo rzadki w Polsce żółw błotny. Na śródleśnych torfowiskach znajduje się jedyne w Polsce stanowisko motyla skalniaka arktycznego. W jeziorach występują tak rzadkie ryby, jak sieja i sielawa, oraz wiele gatunków ryb pospolitych: węgorz, szczupak, leszcz, lin, okoń, płoć.


Największą atrakcją turystyczną puszczy jest zbudowany w latach 1824-1839 Kanał Augustowski. Ta sztuczna droga wodna liczy 102 km, łączy dorzecze Wisły i Niemna. Zaczyna się od śluzy Dębowo na Biebrzy, kończy leżącą na Białorusi śluzą Niemnowo. Polski fragment Kanału Augustowskiego ma 80 km. Przebiega skanalizowanymi odcinkami rzek Netty i Czarnej Hańczy i jeziorami augustowskimi. Aby pokonać prawie 55-metrową różnicę wysokości, wybudowano 18 śluz komorowych, 14 z nich znajduje się w granicach Polski. Białoruski odcinek szlaku niestety uległ dewastacji i wymaga renowacji. Z 14 śluz po polskiej stronie 9 zachowało stan techniczny bliski pierwowzorowi. Po kanale kursują wycieczkowe stateczki. Biegnie tędy również szlak kajakowy, który połączony ze szlakiem spływu Czarną Hańczą liczy 98,5 km i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, podobnie jak szlak rzeki Krutyni. Jest przy tym bardzo łatwy, nawet dla zupełnie niedoświadczonych kajakarzy. 
Wzdłuż kanału usadowiło się wiele wiosek i miasteczek oraz pól namiotowych. Nie brakuje też miejsc odludnych, w których słychać tylko szum wody i hałasowanie wodnego ptactwa. Sporo tu rezerwatów przyrody, do których wiodą szlaki piesze i rowerowe. Całkowitą ochroną rezerwatową są również objęte niektóre jeziora na augustowskim szlaku.


Dwa największe przyrodnicze skarby regionu to jednak bez wątpliwości Czarna Hańcza i jezioro Wigry. Czarna Hańcza jest dopływem Niemna; ma długość 147 km. Rzeka wypływa ze wzniesień morenowych na północ od jeziora Hańcza i przepływa przez jezioro Wigry. Czarna Hańcza ma dwa oblicza: od źródeł do momentu wpływu do jeziora Wigry jest dziką, niemal górską rzeką o bystrym nurcie i dużym spadku. Po opuszczeniu Wigier staje się rzeką nizinną, leniwie meandrującą przez pola i lasy Puszczy Augustowskiej. Podróż jej ciemną wstęgą to prawdziwa uczta dla kajakarzy.
Wigry to wielkie jezioro (2187 ha, maks. głębokość 73 m) o krętych brzegach. Jego wyspy, zatoki i okoliczne lasy zachwyciły już niejednego przybysza. Rzeczywiście, widok błękitnej toni Wigier i ciągnącej się aż po horyzont zieleni drzew zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci. Nad okolicą góruje piękny, XV-wieczny pokamedulski klasztor. W okolicy znajduje się ok. 40 innych zbiorników wodnych, wśród których największą osobliwością są tzw. "suchary", czyli śródleśne jeziora (dystroficzne, czyli ubogie w składniki odżywcze), najczęściej pozbawione odpływów i dopływów, o brunatnej wodzie, otoczone roślinnością torfowiskową. Charakteru tutejszemu krajobrazowi niewątpliwe dodają niewielkie wiejskie osady, przydrożne krzyże i kapliczki.


Obydwa te skarby -rzekę i jezioro -obejmuje utworzony w 1989 r. i liczący 15 tys. ha Wigierski Park Narodowy. To na pewno jeden z najdzikszych i najpiękniejszych zakątków Polski. W parku zanotowano występowanie ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, z których ponad 60 jest objętych ochroną ścisłą. Nad jeziorami i w lasach rośnie kilkanaście gatunków paproci, widłaki i mnóstwo kwiatów, w tym 19 gatunków storczykowatych. Spotyka się także rzadkie rośliny, takie jak owadożerna rosiczka, brzoza niska, skalnica torfowiskowa czy gnidosz królewski.


Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego żyje 46 gatunków ssaków. Największymi drapieżcami są wilki, które najczęściej pojawiają się na południu parku. Żyją tu także lisy, prowadzące nocny tryb życia jenoty oraz wydry, kuny leśne, borsuki, gronostaje i norki amerykańskie. Można tu również spotkać łosia. Najbardziej charakterystycznym zwierzęciem parku jest oczywiście bóbr, który stał się symbolem Wigierskiego Parku Narodowego. Parkowa rodzina tych największych europejskich gryzoni liczy ok. 250 osobników.

Park zamieszkuje niemal 200 gatunków ptaków, głównie z rodziny wróblowatych oraz wodno-błotnych, takich jak kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, mewy, rybitwy, żurawie, gęsi, perkozy i kormorany. Można tu też napotkać drapieżniki: orła bielika, rybołowa, myszołowa, jastrzębia i krogulca.

Pokrewne artykuły
Białowieski Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Ciekawe miejsca
Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE 2014
Galindia, ślady przeszłosci Mazur
Mazurskie safari
Mazurski Park Krajobrazowy
MAZURY AIRSHOW 2010 w obiektywie
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Puszcza Borecka
Puszcza Piska
Puszcza Romincka
SPOTKANIA TEATRALNE ZA KURTYNKĄ
Suwalski Park Krajobrazowy
Wieża widokowa w Gizycku
Wigierski Park Narodowy
Wasze komentarze [0]:
Musisz być zalogowany, żeby komentować.

Ciekawostki

2018-07-30
Fotki i filmy z drona

Twój obiekt z lotu ptaka na Interaktywnej Mapie Mazur... »

Czas reakcji do 24h

2019-01-05
POMOC ON'LINE

POMOC ON’LINE. Panel pomocy służy do kontaktu klientów firmy... »

Mazury

REKLAMA

2017-11-24
KURSY!!!

Na prawo jazdy, wózki jezdniowe, sternika motorowodnego, żeg... »

Sport

2017-10-18
49 MEDALI NA MISTRZOSTWACH POLSKI PÓŁNOCNEJ TAEKWONDO

W minioną sobotę 14.10.2017 w CSiR w Ostródzie , odbyły się... »

Sprzedam na Mazurach

2014-03-06
Dom na Mazurach sprzedam

W pięknej okolicy około 24 km od Giżycka znajdziecie Państwo... »

inni współcześni

2009-08-26
Lidia Sawczuk

"Maluję od zawsze. Dzięki sztuce świat postrzegam pełniej i... »

OFERTY LAST MINUTE

2016-12-15
Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra 2016/2017

Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz S... »

Popieramy

2013-05-11
Mówimy zdecydowanie STOP

Każdego roku przemysł futrzarski zabija na świecie około 50... »

ZAPŁAĆ ON'LINE

2015-08-23
OPLAĆ EMISJĘ TWOJEJ OFERTY

Prosto, wygodnie, bezpiecznie. Zapłać on'line... »

Mazurskie muzyczne korzenie

2013-04-23
ENEJ

Zespół ENEJ został założony w 2002 roku w Olsztynie przez br... »

WebTour poleca

2013-04-16
Własny Kąt

Sprzedaż, kupno, zamiana, pośrednictwo obiektów mieszkalnych... »

Relacje/Archiwum

2009-09-06
Jak każdego roku - doskonała zabawa

Jedni zawiedzeni, po trosze z własnej woli, inni z kolei dob... »

Miejsca widokowe

2009-08-29
Będziszewo

... »

Jeziora

2009-08-16
Jezioro Tałty

... »

To należy zobaczyć

2014-06-10
Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE 2014

zapraszamy także na ostatni przed wakacjami pokaz Dyskusyjn... »