Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Hoboud, zespół muzyczny promujący rodzimy folklor

Mazurskie muzyczne korzenie 2009-08-25

Hoboud to zespół grający muzykę z Warmii w opracowaniu awangardowym i nowoczesnym. Utwory wokalne wykonywane są w warmińskiej gwarze, a Hoboud chce przedstawić przestrzeń i niepowtarzalny klimat tej kultury.

Właśnie ukazał się krążek "Wskrzeszenie Hobouda". Na razie to 1,5 tys. egzemplarzy z limitowanej serii, którą będzie można kupić w hotelu Zamek w Rynie i olsztyneckim skansenie. - Projekt Hoboud traktujemy jako część działalności popularnonaukowej, która wchodzi aż w przestrzeń popkultury - mówi Marian Juszczyński, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które jest partnerem przedsięwzięcia. - To sposób, by trafić do młodzieży, bo warmiński tekst podany jest w inny sposób, niż robią to tradycyjne zespoły pieśni i tańca. Pokazuje też, że skoro młodzi biorą się za robienie takich rzeczy i czerpią z tradycji miejsca, w którym żyją, to wciąż istnieje warmińska tożsamość.

Hoboud – warmińska nazwa Kobolda


Projekt Hoboud to pomysł Marii i Marcina Rumińskich. Z folkowymi brzmieniami związani są od lat - Marcin, lider grupy Shannon, dotąd kojarzony był z celtyckim graniem, a Marysia wcześniej brała udział m.in. w nagraniu płyty "Kaszebe" Olo Walickiego, na której muzyka jazzowa została połączona z tekstami w języku kaszubskim. Ponieważ mieszkają na Warmii, postanowili przypomnieć stare piosenki z tego regionu. Tyle że nie ograniczyli się do odtwarzania folkloru, a wzbogacili tradycyjne melodie o współczesne aranżacje. Do pracy nad projektem zaprosili Agnieszkę Symołon, na instrumentach grają Michał Jaros, Sławomir Przytuła, Marcin Drabik i Roman Ślefarski. Zaś ekspertem od warmińskiej gwary i narratorem, który snuje opowieści, został Edward Cyfus.


Materiał powstał zimą tego roku w siedzibie Wolnej Grupy Twórczej w olsztyńskich koszarach kawalerii. Składa się na niego 12 warmińskich piosenek i gawęd. Premierę Hoboud miał miesiąc później na Scenie Kameralnej olsztyńskiego "Jaracza" podczas Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Zainteresowanie koncertem było tak duże, że trzeba było zorganizować dodatkowy występ. Projekt został też wysoko oceniony na XII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009", gdzie zajął III miejsce w konkursie. Jurorzy docenili ciekawe aranżacje i to, że grupa zainteresowała się zapomnianym folklorem warmińskim. Potem Hobouda można było posłuchać podczas kiermaszu w Bałdach, w olsztyneckim skansenie czy na jarmarku Ręką Dzieło w Dobrym Mieście.

W maju zespół w "Pro Studio" Radia Olsztyn pod kierunkiem Ryszarda Szmita nagrał część materiału na płytę. - Polacy to jeden z niewielu narodów, którzy nie lubią swojego folkloru, tym bardziej cenny i ciekawy jest ten projekt - mówi Szmit. - Na rynku muzycznym dużo jest góralszczyzny, ale muzyki z innych regionów prawie w ogóle nie ma.

Przez kilka miesięcy Marcin Rumiński w swoim studiu pracował nad brzmieniem płyty. To firma Rumińskich - Polish Folk Management - jest wydawcą albumu. Słychać na nim dużo jazzu, folku, a nawet rockowe rytmy. W nastrój świata warmińskich legend, w którym rządzi Hoboud, wprowadzają także odgłosy przyrody. - Wszystko jest bardziej wysmakowane, doaranżowane i lepiej zagrane niż na koncertach - mówi Rumiński.

Oficjalna premiera płyty w październiku. Wtedy będzie ją można kupić w dobrych sklepach muzycznych w całej Polsce. Wcześniej na terenie skansenu w Olsztynku powstanie teledysk do piosenki "Łożania sia", która będzie promowała album. - Hoboud wybiera się też jesienią do Kopenhagi na Womex, największe targi folkowe świata. To najlepsza okazja, by pokazać się na międzynarodowym rynku - dodaje Maciej Kibort, menedżer zespołu. Materiał z płyty został już wysłany do niemal wszystkich polskich rozgłośni radiowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Pierwsze utwory Hobouda muzycy zamieścili już na oficjalnym profilu Myspace zespołu.

Geleria zdjęć
Pokrewne artykuły
Adam Andryszczyk
Czerwony Tulipan
ENEJ
Marek Gałązka
Viola Brzezińska
Wasze komentarze [1]:
, 2009-08-25
piękna muzyka, z pewnością kupię ich płytę!!
Musisz być zalogowany, żeby komentować.

Ciekawostki

2018-07-30
Fotki i filmy z drona

Twój obiekt z lotu ptaka na Interaktywnej Mapie Mazur... »

Czas reakcji do 24h

2019-01-05
POMOC ON'LINE

POMOC ON’LINE. Panel pomocy służy do kontaktu klientów firmy... »

Mazury

REKLAMA

2017-11-24
KURSY!!!

Na prawo jazdy, wózki jezdniowe, sternika motorowodnego, żeg... »

Sport

2017-10-18
49 MEDALI NA MISTRZOSTWACH POLSKI PÓŁNOCNEJ TAEKWONDO

W minioną sobotę 14.10.2017 w CSiR w Ostródzie , odbyły się... »

Sprzedam na Mazurach

2014-03-06
Dom na Mazurach sprzedam

W pięknej okolicy około 24 km od Giżycka znajdziecie Państwo... »

inni współcześni

2009-08-26
Lidia Sawczuk

"Maluję od zawsze. Dzięki sztuce świat postrzegam pełniej i... »

OFERTY LAST MINUTE

2016-12-15
Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra 2016/2017

Fantastyczna oferta spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz S... »

Popieramy

2013-05-11
Mówimy zdecydowanie STOP

Każdego roku przemysł futrzarski zabija na świecie około 50... »

ZAPŁAĆ ON'LINE

2015-08-23
OPLAĆ EMISJĘ TWOJEJ OFERTY

Prosto, wygodnie, bezpiecznie. Zapłać on'line... »

Mazurskie muzyczne korzenie

2013-04-23
ENEJ

Zespół ENEJ został założony w 2002 roku w Olsztynie przez br... »

WebTour poleca

2013-04-16
Własny Kąt

Sprzedaż, kupno, zamiana, pośrednictwo obiektów mieszkalnych... »

Relacje/Archiwum

2009-09-06
Jak każdego roku - doskonała zabawa

Jedni zawiedzeni, po trosze z własnej woli, inni z kolei dob... »

Miejsca widokowe

2009-08-29
Będziszewo

... »

Jeziora

2009-08-16
Jezioro Tałty

... »

To należy zobaczyć

2014-06-10
Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE 2014

zapraszamy także na ostatni przed wakacjami pokaz Dyskusyjn... »