Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Wilkasy

Informacje o miejscowości

Wilkasy – duża wieś w Polsce położona na Mazurach, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko przy drodze krajowej nr 59.

Wieś leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Ośrodek sportów wodnych. Sąsiedztwo graniczącego z Wilkasami Giżycka powoduje praktycznie coraz szybsze przekształcanie się miejscowości w południowe przedmieście miasta powiatowego.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

Wieś założono przed 1493 r., w tym bowiem roku komtur z Pokarmina Melchior Köchler von Schwansdorf odnowił dawny przywilej dla mieszkańców Wilkas.

Miejscowość położona jest na trasie kolejowej Korsze - Ełk. Dla odróżnienia od innej miejscowości o tej samej nazwie stacja kolejowa nosi nazwę Niegocin. Wieś tą otaczają jeziora Niegocin, Tajty, Wilkasy małe, Wilkasy duże.

W Wilkasach mieszczą się Ośrodek Wioska Turystyczna Wilkasy, Ośrodek Sportowo-Turystyczny AZS Wilkasy i zakład oświetlenia ulicznego ES-SYSTEM Wilkasy. Duża liczba turystów przybywających na imprezy na jeziorze Niegocin tak latem jak i zimą, przyczyniła się do powstania kolejnych miejsc noclegowych oraz powstania wypożyczalni sprzętu wodnego, kajaków, czarteru jachtów, a turystyka stała się jednym z ważnych źródeł dochodów miejscowej ludności.Zobacz na mapie...

Baza usług