Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Sterławki

Informacje o miejscowości

Wieś lokował 17 stycznia 1387 komtur Pokarmina Fryderyk von Wenden. O pczątkach wsi w Słow. geogr. zapisano: "... komtur brandenburski nadaje w 1387 r. Stefanowi i Andrzejowi z Rusin, na prawie chełmińskim 60 włók wolnych od czynszu, dziesięcin i tłoki w S., z 8-letnią wolnością. Stefan i Andrzej otrzymują po 6 wł., z obowiązkiem jednej służby, podczas gdy inni od 4 włók jedną służbę pełnić mają."

W 1613 według ksiąg rachunkowych starostwa giżyckiego były tu 4 karczmy. Od 1 maja 1652 właścielem 6 włók był Jerzy Fryderyk baron Schenk zu Tautenberg. W utworzonej posiadłości zwanej Sterławkami Szlacheckimi został wybudowany okazały dwór. W 1656 dwór spalili Tatarzy, a baron Tautenberg rozsiekany został na wielkim kamieniu przy wejściu do dworu. Dwóch synów barona Tatarzy wzięli w jasyr.

Pod koniec XIX w. w Sterławkach funkcjonował młyn wodny, a jeszcze po 1945 młyn (obecnie zajazd).

W 1945 w Sterławkach Wielkich funkcjonował posterunek Milicji Obywatelskiej. Były to czasy niespokojne, o których Andrzej Wakar autor części historycznej monografii Giżycka wydanej w 1983 nie mógł inaczej napisać jak: "Po wojnie przez długi czas panował we wsi niepokój. Grasowały tu różne bandy." Zdarzały się częste grabieże, zarówno ludności miejscowej jak i nowych osadników. Nie do odróżnienia byli żołnierze z majątków Armii Czerwonej od niedobitków żołnierzy ROA. Pod koniec 1945 komendant posterunku w Sterławkach otrzymał informację od swojego szwagra spod Kamionek, że na jego gospodarstwo przygotowywany jest napad. W wyniku nocnej zasadzki zastrzelono 4 rabusiów. Jak się okazało byli to żołnierze Armii Czerwonej. Ciała zostały zakopane, żołnierze zginęli bez śladu. Sprawa wydała się po kilku latach przez gadulstwo. Sprawcy śmierci żołnierzy po osądzeniu skazani zostali na wieloletnie więzienie.

 

Więcej informacjiZobacz na mapie...

Baza usług

Baza noclegów