Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Pierkunowo

Informacje o miejscowości

Pierkunowo – wieś w Polsce położona na Mazurach, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko. Wieś leży na wschodnim brzegu jeziora Kisajno. Historia a było to tak: JakubReiff zwany WALTEREM, paistujący w Giżycku urząd prokuratora zamku, nadał w 1505 roku trzy włókisołeckie Jankowi Skomli i zobowiązał go do założenia tutaj wsi czynszowej na dwudziestu siedmiu włókach. w tymże roku Skomla sprzedał włóki sołeckie braciom Janowi, Piotrowi i Grzegorzowi Górnickim.

W 1539 roku gospodarzyło w Pierkunowie dwóch sołtysów i dziewiętnastu chłopów pańszczyźnienych, poza tym kołodziej i dwóch zagrodników. Nazwa wsi nawiązywała do PERKUNA, bóstwa pogańskich Prusów i Litwinów, w połowie XVI wieku jednakże w Pierkunowie mieszkali prawie sami Polacy. W 1561 roku mieszkańcy wsi przenieśli się do Fuledy, odstępując ziemię skarbowi państwa. W latach 1715-1721 dzierżawiłaPierkunowo Polska rodzina szlachecka Biberstejnów.

Chłopi z dwóch sąsiednich wsi odrabiali tu pańszczyzne. W 1808 roku nie było dzierżawcy na ten majątek, chciano go więc sprzedać, ale nie było kupca. Podobna sytuacja powtórzyła się w roku 1833. Strony te były ubogie i brakowało tutaj ludzi z większym kapitałem.

Pierkunowo pozostało więc przez dalsze dziesięciolecia majątkiem państwowym, mającym obszar 882 ha.Znajdowała się tu gorzelnia - czynna do dziś. Do Pierkunowa należały dwa folwarki: Poganty i Róg Pierkunowski.

 

Obecnie Pierkunowo to typowa wieś letniskowa w której mozna swobodnie wypocząć z dala od miejskiego zgiełku.

We wiosce dostepne :

- sklep spozywczy

- przystanek komunikacji miejskiej

- 2 kąpieliska

- wypozyczalnia sprzetu pływającegoZobacz na mapie...

Baza usług

Baza noclegów