Znajdź nocleg:Cena od
Cena do
Szukana fraza

Miłki

Informacje o miejscowości

Miłki (niem. Milken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Miłki wzdłuż drogi krajowej nr pomiędzy Giżyckiem a Orzyszem. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Przy miejscowości znajduje się Jezioro Miłkowskie (Wobel).


Miejscowość jest siedzibą gminy Miłki. We wsi znajduje się szkoła podstawowa im. Michała Kajki oraz gimnazjum. Obok miejscowości, na wzgórzu nad jeziorem Wojnowo, stoi maszt Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego o wysokości 327 m.

Historia

Wieś lokowana w 1475 r. Kościół wybudowano w 1481 r. (najstarszy kościół na Mazurach), spalony następnie przez Tatarów hetmana Gosiewskiego w 1656 r., odbudowany w 1669 r. Kościół był uszkodzony w czasie walk pierwszej wojny światowej, po wojnie odbudowany. Wystrój wnętrza z drugiej połowy XVII w., ołtarz główny z obrazem Ostatnia Wieczerza oraz malowana empora organowa z 1698 r. W Miłkach urodził się pastor Jan Jakub Hoynovius (1653-1698), tłumacz na język polski pieśni religijnych, zamieszczanych w różnych kancjonałach. W latach 1675-1676 pastorem w Miłkach był Fryderyk Mortzfeld - autor kilkudziesięciu pieśni polskiego kancjonału, wydanego w 1684 w Królewcu. Na początku XX. w. we wsi mieszkało ok. 600 osób, funkcjonowała gospoda.

Zobacz na mapie...